Lilian Anerousi

Marián Gonda

Martin Solárik

Miro Grman

Peťo Pleva

Martin Lofaj

Kapela Anthology vznikla v roku 2008. Pri samotnom vzniku Anthology stál hlavný skladateľ, gitarista Marián Gonda, za asistencie basgitaristu - Jána Kičina. Do svojich radov postupne pribrali ďalších talentovaných hudobníkov až sa ustálila prvá stabilná zostava, ktorá sa podpísala pod vznik prvého albumu s názvom Exitus (2011) a obsahovala tieto mená: Alexandra Hírešová - spev, Marián Gonda – gitara, Miroslav Grman – gitara, Ján Kičin – basgitara, Martin Solárik – klávesy, Peter Pleva – bicie. Album „Exitus“ už v tom čase ukázal značný potenciál a hudobné smerovanie kapely - skvelá melodika, pekne znejúce gitarové linky a rytmická presnosť boli veľkým prísľubom do ďalších rokov. O zvuk sa postaral Vladimír Povala. Album „Exitus“ zaznamenal prvé úspechy na Slovensku a kapela sa zúčastnila viacerých koncertov a festivalov.
Po prvotnom úspechu albumu „Existus“ začala kapela písať nový materiál, s ktorým mala ambíciu preraziť aj v zahraničí. Po nesmierne ťažkom období a množstvu personálnych zmien, medzi rokmi 2012 až 2013 kapelu opustil basgitarista Ján Kičin, ktorého nahradil Marek Štech. Najvýraznejšia zmena nastala po definitívnom odchode speváčky Alexandry, ktorú v roku 2013 nahradila pôvabná Raylyn Shayde.
Nasledujúci album The Prophecy (2014) jasne nastolil koncept, ktorým kapela chcela zmazať image mladej začínajúcej kapely. Pri tvorbe nahrávania „The Prophecy“ sa od počiatku nahrávania netajilo, že pôjde v skutočnosti o prelomový album, prostredníctvom ktorého chcelo Anthology vniesť do svojej tvorby množstvo nových elementov. Produkciu albumu mali na starosti Vladimír Povala a Michal Jankuliak (Eagleheart). Mixu sa ujal svetoznámy ex-Helloween a hlavný člen kapely Masterplan, Roland Grapow.
Album „The Prophecy“ bol od svojho vydania úspešný a rýchlo si získaval nových fanúšikov a publicitu, ktorá prekročila hranice Slovenska. Krátko po vydaní albumu kapelu opustil Marek Štech (basgitara) a kapela pokračovala v koncertoch s novým basgitaristom Kristiánom Žilincom (live member). „The Prophecy“ zaznamenáva čiastočné úspechy nielen u domácich fanúšikov, ale aj v Japonsku, Dánsku, Nemecku, Fínsku, Holandsku, Českej republike a v krajinách Latinskej Ameriky. Pol roka po vydaní tohto albumu sa Anthology zaraďuje medzi akceptované hudobné telesá v ich rodnej krajine v žánri sympho-power metal s ambíciou uspieť nielen v Slovenskej a Českej republike.
Po mimoriadne úspešnom albume „The Prophecy“ chcelo Anthology na tento úspech nadviazať novým materiálom. Spolupráca s producentmi Michalom Jankuliakom a Vladimírom Povalom sa opäť potvrdila na výbornú, za mix si opäť sadol Roland Grapow. Tretí štúdiový album "Angel's Revenge" vyšiel koncom roka 2016. Opäť sa nesie v duchu symfonického metalu avšak už s agresívnejšími prvkami. Na albume spolupracoval death-metalový vokalista z Anglicka - Connor Sanders. Po vydaní albumu, Anthology začalo prezentáciu „Angel´s Revenge“ už s novým basgitaristom Martinom Lofajom. Nahrávka nadviazala na úspech predchádzajúceho albumu, predaje rástli najmä v zahraničí a kapela absolvovala viacero koncertov - okrem Slovenska najmä v Českej Republike a Poľsku. Úspech albumu a najmä jeho titulnej skladby „The Revenge of Angels“ sa kapela rozhodla podporiť remastrom skladby u svetoznámeho producenta Joost-a van den Broek-a. Ku skladbe kapela natočila videoklip a vydala ju ako singel. Začiatkom roka 2019 kapela vystúpila v Aténach v Grécku. Počas koncertovania kapela premiešala zostavu – na nástrojoch sa vymenili Miroslav Grman a Martin Lofaj.
Rok 2020 - pandémia COVID-19 negatívnym spôsobom ovplyvnila hudobné dianie, preto sa Anthology rozhodli využiť voľný čas na písanie ďalšieho albumu. Koncom roka 2020 po 7-ročnom pôsobení kapelu opustila speváčka Raylyn Shayde. Ku kapele sa v lete 2021 pridala nová speváčka z Grécka - Lilian Anerousi. S jej spoluprácou kapela pokračuje v nahrávaní nového albumu.

Jazyk

Sociálne siete

Kontakt

Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidiet, musíte mat povolený JavaScript.

Mediálni partneri